سعید سمیعی saaid.samiei

وبلاگی شامل مقالات مهندسی عمران - ادبیات - مسائل تاریخی و اجتماعی

بنام خداوند جان آفرین               حکیم سخن در زبان آفرین

بنام خداوند جان و خرد             کزین برتر اندیشه برنگذرد

سلام بر همه مهربانان

موضوع انشاء : علم بهتر است یا ثروت

نگارش قدیمی

 علم ؛ چرا که علم مولد تمام ثروتهای مادی و معنوی است . چنانکه سعدی علیه الرحمه در پندها و نصایح اخلاقی خود در گلستان می فرماید :  

حکیمی فرزندان را پند همی داد که جانان پدر علم و هنر و حکمت آموزید که مال و مکنت دنیا را اعتماد نشاید . یا دزد به یکبار ببرد و یا خواجه به تفاریق بخورد . اما هنر چشمه زاینده است و دولت پاینده .

نگارش جدید  

 ثروت  ؛ چرا که ثروت مولد همه چیز است . ثروت مولد علم و قدرت است . با داشتن ثروت می توان یک شبه در کنکور ورودی به دانشگاه قبول شد . با ثروت می توان 6 ماهه مدرک دکترا گرفت و با داشتن ثروت همه چیز و همه کس فرمانبردار تو خواهند بود ؛ حتی علم .

پیشرفت علم هر روز باعث آسانتر و راحت تر شدن زندگی بشر می شود که جای بسی خوشوقتی است . یکی از این مصادیق پیشرفت در آموزش و فراگیری خود این علم است !

بقیه در ادامه مطلب

وقتیکه گذشته خود را بیاد می آورم که با چه مشقاتی درس می خواندیم و تا درس را عمقی نمی فهمیدیم ، ول کن معامله نبودیم ! شاید بهمین خاطر باشد که پس از گذشت سی سال از دوره دبیرستان ، هم اکنون هم بدون هیچ مطالعه قبلی می توانیم مسائل سخت ریاضی یا فیزیک فرزندانمان را برایشان حل کنیم . این به این علت است که هیچکدام را حفظ نکرده بودیم .

اما واقعاً آموزش زمانه ما کجا  و آموزش این دوره و زمانه کجا ؟ با صفر ریال ثبت نام می کردیم ، با پاهای مبارک فاصله بین خانه و مدرسه را روزانه دوبار رفت و دوبار برگشت طی می کردیم ، از اول تابستان تا آخر آن در زمینهای خاکی مجاور خانه هایمان با غلت زدن روی خاکها ، حال می کردیم و در همه حال شاد و مست و قبراق بودیم . اما در این زمانه به یمن همه چیز ، بشاشیتی در فرزندانمان نمی بینیم و نهایتاً هر کدامشان نیز در یک دانشگاهی مثلاً در یانغوز آباد قبول می شوند و مدرکی می گیرند و ..... .

اما هدفم از نوشتن این مطالب ؛  اطلاعیه ای را دیدم که بنظرم خیلی جالب آمد و تصویر آن را در ذیل مشاهده می نمائید . واقعاً پیشرفت این علم ، تا چه اندازه به آموزش خود علم کمک کرده است . یک شبه می شود برای کنکور آماده شد !!! و یا اینکه 6 ماهه دکترای مثلاً MBA  را از یک دانشگاه آمریکایی یا انگلیسی با یک شعبه در کیش و یا چابهار گرفت ، بدون اینکه کلاسی رفته باشی و یا زبان انگلیسی بصورت شکسته فکسته بلد باشی ! بلی مجازی ! همه چیز مجازی شده ! مثل سوسیس بندری ، رقص بندری ، زینال بندری و ..... !!!

وقتی این اوضاع را می بینم به حال خود و امثال خودم افسوس می خورم . یادم می آید که در یک درس خواندنی و تشریحی ، امتحانی دادیم که 4 سوال داشت و هر سوال آن یک صفحه A4  جواب تشریحی داشت . در جواب یکی از این سوالها بجای اینکه یک کلمه را که می بایست می نوشتم «شاقولی» ، نوشته بودم «عمود» ، بخاطر همین یک کلمه اشتباه ، استاد با یک ضربدر بزرگ ، تمام جواب را بدون امتیاز تلقی و به آن نمره صفر داد . وقتی که برای روئیت ورقه و نمره به دفتر استاد رفتم و این موضوع را مشاهده نمودم که 5 نمره را به خاطر این اشتباه از دست داده ام ، موضوع را با استاد در میان گذاشتم و ایشان در جواب گفتند : دانشکده فنی جای دانشجویی که فرق «شاقولی» و «عمود» را نمی داند ، نیست . همیشه این سخن استاد در ذهنم باقی ماند و همواره به نیکی از ایشان یاد می کنم که در واقع آنچه را که باید یاد می دادند ، یاد دادند . به من دقت را آموختند ، به من فهم دقیق مطالب را آموختند ، به من آموختند که حفظ نکنم ، حتی یک درس تشریحی را . به من دانشجو بودن را آموختند ، به من آموحتند که هدف نمره نباید باشد . به من آموختند که پرنده مردنی است ، پرواز را به خاطر بسپار . و به من آموختند ........ .     

 اما حالا علم هم به چه درجه ای رسیده . خدایا آخر و عاقبت ما را به خیر کن .

تصویری را که بدان اشاره کردم ، ببینید :

+ نوشته شده در سه‌شنبه 30 فروردین‌ماه سال 1390ساعت 07:39 ق.ظ توسط سعید سمیعی نظرات (0)منوی سایت

پیوند ها

آرشیو سایت

موضوعات سایت

صفحات خاص سایت

آخرین مطالب سایت

آمار سایت

فال حافظ

ابتدا نیت کنید

برای گرفتن فال خود اینجا را کلیک کنید

موسیقی متن

طراحی