X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
ابتکار و خلاقیت در مهندسی - سعید سمیعی saaid.samiei

سعید سمیعی saaid.samiei

وبلاگی شامل مقالات مهندسی عمران - ادبیات - مسائل تاریخی و اجتماعی

 بنام خداوند جان آفرین            حکیم سخن در زبان آفرین

بنام خداوند جان و خرد             کزین برتر اندیشه برنگذرد

سلام بر همه مهربانان

ابتکار و خلاقیت در مهندسی

 

با توجه به اینکه مهندسی در کشور ما هرچه قدر هم برنامه ریزی شده و منظم باشد ، به علت اینکه شرایط و امکانات مالی ، فنی و تکنولوژی اجرا هیچ وقت ایده آل نمی باشد ، همواره کیفیت و کمیت اجرا دچار نقصان می گردد . شاید همان ضرب المثل ؛ یک روز قیر نیست و یک روز قیفش نیست ، مصداق بارز آن باشد .

علی ایحال ابتکار و خلاقیت در روشهای اجرایی ، یکی از اموری است که همواره از سوی مهندسین بکار می رود تا برخی از این کاستی ها را بپوشاند . 

 

بقیه در ادامه مطلب   

 

همانطور که در تصویر فوق ملاحظه می شود ، برای ساختن یک دیوار حائل یا دیوار خاک مسلح از لاستیک های مستعمل استفاده شده که نمایانگر دو مزیت کاملاً آشکار است :

1-      صرفه جویی در مصرف بتن و آرماتور برای ساخت قطعات بتنی دیوار خاک مسلح .

2-      استفاده از مواد زائد و ضایعاتی که قابل تجزیه نیستند و برای نابودی و یا بازیافت آنها باید هزینه زیادی مصروف گردد و بعنوان یک معضل زیست محیطی در کشور ما همواره جلب توجه می نماید .

در خصوص دیوارهای خاک مسلح همانطور که طراحان و متخصصین امر اشراف دارند ، مسلح کردن خاک حاصل یک سری عملیاتی است که به وسیله آن بتوان چسبندگی و پیوستگی را در خاک بوجود آورد که این نیروهای پیوستگی بر نیروهایی که سعی دارند از هم گسیختگی ای را درگوه های خاکی ایجاد کنند ، برتری یابند . در این صورت می توان گفت که خاک مسلح شده و لغزش و ریزشی در شیروانی ها و گوه های خاکی به وقوع نخواهد پیوست .

در دیوارهای خاک مسلح از قطعات بتنی مسلح و تسمه های آجدار گالوانیزه استفاده می شود و بسته به محل قرارگیری آنها می توان ظاهری چون گلدانی کردن قطعات بتنی برای کاشت گل و درختچه های تزئینی و یا اشکال دیگر برای زیبا سازی نمای این دیوارها را در طراحی ها در نظر گرفت . در چند سال اخیر استفاده از صفحات پلیمری مشبک بنام ژئوتکستایل نیز به روشهای مسلح کردن خاک اضافه شده است .

با توجه به آنچه که در مورد دیوارهای خاک مسلح ذکر گردید و با عنایت به تصویر فوق ، با استفاده از لاستیکهای مستعمل که باید هزینه زیادی صرف خارج کردن آنها از چرخه زیست محیطی گردد ، دیوارهای خاک مسلحی ایجاد شده و برای زیبا سازی آنها نیز می توان هر یک از لاستیکها را بعنوان یک گلدان در نظر گرفت و روی آنها را یا رنگ آمیزی نمود و یا با استفاده از مصالح سنگی بنایی به اشکال معماری زیبا تزئین نمود .

این مورد بعنوان یک نمونه ذکر گردید ولی با بکارگیری ذوق و هنر و ابتکار و خلاقیت مهندسی می توان طرح هایی را برای استفاده از ضایعات غیر قابل تجزیه در کلیه امور مهندسی سیویل ارائه نمود . همانطور که اشاره نمودم تنها برای مسلح کردن خاک با استفاده از این ضایعات برگشت ناپذیر ، می توان طرحهای متنوعی ارائه نمود تا خاک مسلح گردد . حتی با همین بطریهای پت جای نوشابه ها که از نظر اینجانب یکی از تهدیدهای جدی زیست محیطی ما می باشد ، می توان طرح هایی ارائه نمود که باعث مسلح شدن خاک گردد .

برای اینکه خوب متصور شوید که ضایعات برگشت ناپذیر محیط زیست ما را با چه مشکلاتی مواجه می سازد ، در زیر دو تصویر را درج می نمایم . با این امید که متوجه باشید که تنها ما حق حیات نداریم و فرزندان و آیندگان این مرز و بوم و کل کره زمین نیز این حق را دارند که زندگی کنند ؛ البته اگر ما برایشان چیزی بنام زندگی را باقی بگذاریم !

 

 

..

+ نوشته شده در جمعه 27 خرداد‌ماه سال 1390ساعت 12:11 ق.ظ توسط سعید سمیعی نظرات (0)منوی سایت

پیوند ها

آرشیو سایت

موضوعات سایت

صفحات خاص سایت

آخرین مطالب سایت

آمار سایت

فال حافظ

ابتدا نیت کنید

برای گرفتن فال خود اینجا را کلیک کنید

موسیقی متن

طراحی