X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
شما از کدام دسته ای ؟ - سعید سمیعی saaid.samiei

سعید سمیعی saaid.samiei

وبلاگی شامل مقالات مهندسی عمران - ادبیات - مسائل تاریخی و اجتماعی

بنام خداوند جان آفرین                   حکیم سخن در زبان آفرین

بنام خداوند جان و خرد                  کزین برتر اندیشه برنگذرد

سلام بر همه مهربانان

ادبیات زندگی - قسمت نوزدهم 

شما از کدام دسته ای ؟ 


دکتر علی شریعتی انسانها را به چهار دسته تقسیم کرده است:


1- آنانی که وقتی هستند ؛ هستند وقتی که نیستند هم نیستند . عمده آدمها ، حضورشان مبتنی به فیزیک است. تنها با لمس ابعاد جسمانی آنهاست که قابل فهم می‌شوند. بنابراین اینان تنها هویت جسمی دارند.

2- آنانی که وقتی هستند ؛ نیستند وقتی که نیستند هم نیستند . مردگانی متحرک در جهان ، خود فروختگانی که هویتشان را به ازای چیزی فانی واگذاشته‌اند ، بی شخصیت‌اند و بی اعتبار . هرگز به چشم نمی‌آیند ، مرده وزنده‌شان یکی است.


3- آنانی که وقتی هستند ؛ هستند وقتی که نیستند هم هستند . آدم های معتبر و با شخصیت ، کسانی که در بودنشان سرشار از حضورند و در نبودنشان هم تا ثیرشان را می گذارند. کسانی که همواره به خاطر ما می‌مانند ، دوستشان داریم و برایشان ارزش و احترام قائلیم.


4- آنانی که وقتی هستند ؛ نیستند وقتی که نیستند ؛ هستند . شگفت انگیز ترین آدمها. در زمان بودشان چنان قدرتمند و با شکوه اند که مانمی‌توانیم حضورشان را دریابیم ، اما وقتی که از پیش ما میروند ، نرم نرم و آهسته آهسته درک می‌کنیم ، باز می‌شناسیم ، می فهمیم که آنان چه بودند ، چه می گفتند و چه می خواستند ، ما همیشه عاشق این آدمها هستیم  ، هزار حرف داریم برایشان . اما وقتی در برابرشان قرار می‌گیریم قفل بر زبانمان می‌زنند . اختیار از ما سلب می‌شود . سکوت می‌کنیم و غرق در حضور آنان مست می‌شویم و درست در زمانی که می‌روند یادمان می آید که چه حرفها داشتیم ونگفتیم. شاید تعداد اینها در زندگی هر کدام از ما به تعداد انگشتان دست هم نرسد
.


+ نوشته شده در پنج‌شنبه 3 شهریور‌ماه سال 1390ساعت 12:04 ب.ظ توسط سعید سمیعی نظرات (0)منوی سایت

پیوند ها

آرشیو سایت

موضوعات سایت

صفحات خاص سایت

آخرین مطالب سایت

آمار سایت

فال حافظ

ابتدا نیت کنید

برای گرفتن فال خود اینجا را کلیک کنید

موسیقی متن

طراحی